Logo START
Fórum
poslední příspěvek ve fóru:

26.04.2016  22:57:19
RE: a
Narozeniny
Narozeniny tento a příští měsíc:

Viditelné pouze přihlášeným členům oddílu.

Jizerské hory (27.-30.10.2011)

09.11.2011

Přátelé, kamarádi,

Jistě jste na Osoblažsku zaznamenali neúčast německé kliky oddílu a sice Konrada s Helmutem. Jistě jste se ptali, kdepak se ti čerchmanti poděli? Nebojte se neumřeli, ale vyjeli poznávat drsnou krásu Jizerskohorské žuly.

Co by to byl za výjezd jenom ve dvou řekli Ti dva a přibrali do partyje Juru „Spidera“, cestou zpátky ještě kamna. Objevování pro nás „nové“ oblasti mohlo začít.

Jako BC – „base camp“ jsme zvolili Oldřichovské sedlo odkud je to co by ledvinovým kamenem dohodil do oblasti Stržového vrchu – Kopřivníku a Srázů – Poledníku. Zde jsme se nesmazatelně zapsali do vrcholových knih několika významnými a mnohými bezvýznamnými výstupy na krásné věže či věžičky. ☺ No, po pravdě zas tak moc těch zápisů nebylo, ale pobyt jsme si i tak náležitě užili.

Jizerské hory byli i díky nádhernému podzimnímu počasí kouzelné! Hra světlel a stínů v bukových lesích, barvám, bizarním tvarům věží a věžiček ve spojení s nadmíru zajímavým lezením v koutech, komínech, spárách, plotnách, bylo jak balzám na duši. Pohoda, pohoda hlavní devíza Jizerek. Navíc na sedle super hospoda s ještě lepší obsluhou což pozitiva definitivně podtrhlo.

Jde vidět, že lezení zde nemá nadarmo víc jak stoletou tradici, patrno to je ze zcela odlišné klasifikace, tzv. „nová jizerská“ vycházející z původně 6-ti stupňové klasifikace Welzenbachovy. Takže není problém v průvodci narazit na cesty VIb, VIc a teď babo raď. Fixní jištění je spíše podobné pískům, tzn. kruhy a sporadicky ☺. Naštěstí možno celkem solidně dojistit vklíněnci a smyčkami. Zajímavé byly zejména plotny, kde se leze dost často morálově na tření po kamíncích a krystalcích bez možnosti dojistit. Jak si na to trochu člověk zvykne, tak si i solidně zaleze. Lezli jsme cesty od II do max. V-VI a ani ty dvojky mnohdy nebyly zadarmo. U pětek si člověk už solidně zamaká a vybojí se. Ale dolez na vrcholek s vrcholovou knížkou potěší a zápis do ní dvojnásob.

V Jizerkách působilo mnoho lezeckých es, jejichž jména můžete číst v mnoha případech jako prvovýstupce nejen v Českém ráji. Za sebe můžu říct, že se mi Jizerská žula zaryla hluboko do srdce (více však do rukou ☺) a jistě se sem doufám nejednou vrátím, protože Jizerky opravdu stojí za to!!!

Konrad

PS. Loni vyšel nádherně zpracovaný nový horolezecký průvodce, který lahodí nejen oku. Dočtete se zde plno zajímavostí z historie lezení, doplněn je mnoha fotografiemi, troufám si říct, že s touto knihou se v Jizerkách neztratíte ☺, alespoň nám se to povedlo..


vložil: Pavel Mück