Logo START
Fórum
poslední příspěvek ve fóru:

26.04.2016  22:57:19
RE: a
Narozeniny
Narozeniny tento a příští měsíc:

Viditelné pouze přihlášeným členům oddílu.

Babí léto v Tatrách aneb Slezan to jistí 28.9.-2.10.2011

05.10.2011

Celkem dlouho dopředu avizovaná akce v Tatrách na Slezanu ač v pozměněné sestavě proběhla nadmíru povedeně. Pět dnů jak stvořených pro lezení uteklo jak voda. V podstatě ve slunečném leč větrném počasí jsme rubli několik pěkných tůr.

Po celý pobyt jsme okupovali podkroví na válendách za 14 éček včetně snídaně, což celkem jde.

Ve Velické dolině je dost cílů, kvůli kterým se vyplatí sem vyrazit, vzpomeňme např. Gerlach, Granátovou, Opálovou a Velickou stěnu a plno dalších.. Lezlo se ve dvojičkách, skupinkách i sólo. Třebas takový Krčmár – a komentář Adama „malé vrány“ Vávry: „kurde ňák se to sypalo..“, jedná se možná o jedno z mála letních opakování této zimní cesty.

V našich řadách se ovšem našli i opravdoví a zarytí znalci místního terénu a opakovaní pytlovači. Že Pite neuhodneš o koho se jedná. Považte, po vylezení Gálfyho cesty na Velickou stěnu, Pit prohlásí 70 m pod vrcholem a 20 m pod chodeckým terénem na posledním štandu: „ještě nás čekají 4 těžké délky na vrchol, radši slaníme…“ my, kteří jsme čekali, že se s Radkou každou chvíli vynoří na vrcholu jsme se jich nedočkali.. :o) Aspoň v chatě byli až za tmy. Radko to chce nervy jak špagáty toto absolvovat. Další opakovaný pytel Pit ještě zkušeně zavěsil v pátek před odjezdem domů na Velické stěně v Bielem výlomu, ač přes brzký nástup okolo 10 hodiny, byli pod stěnou čtvrtí či pátí.. a to už nemělo smysl čekat. Prej se tam dá supr dáchnuť na trávě a to se taky počítá!

Kuchařova cesta na Gerlach ve východní stěně se nakonec nekonala, takže důvod vrátit se na místo činu stále trvá!

A co jsme teda nakonec lezli?

Velická stěna
– Biely výlom IV – V - pěkný výstup, pevná skála, bez komplikací (štandy na bh.)
– Gálfyho cesta V – VI - krásný výstup, pevná skála, převažují kouty a komíny (štandy na skobách)
Granátová stěna
– Samuhel IV – hřeben přes několik věží a věžiček, dlouhé, občas skoby, dole nástup omylovou prodlužující variantou a hlavně do tmy..
Gerlach
- Martinka II – III – hřeben z Litvorového sedla, dlouhé, nejhezčí úsek od Zadného Gerlachu
- Krčmárov žlab
Opálová Veža
- Cesta platbami V+ - morálovka od Vlada Tatarky, po druhé délce v platňach úprk na jižní hřeben III, jištění zde nehledej, všechno podivně otočeno špatné možnosti jištění, stále s hnědkou na krajíčku, možná někdy příště..

+ nějaká ta turistika po chatách, v některých případech v noci kosovce.. vše s dobrým koncem.

A ještě bajka o granátové lávce..

Víte proč se tak jmenuje, proč granátová stěna a veža jsou granátové ? A co na to starý Opál ?

Bolo to hej ási takto.. Jedného dňa vyrazili na tůru starý Granát zo synom, od plesa vidno peknú lávku, poza stěnani zatial nepomenovanými. Tuž vyrazili ráznym krokom do kopca, starý Granát jako prvý synčekom následovaný. Už u dnešní Granátové stěny bol starý Granát bledý ako stena, tuž podla toho sa dnes volá Granátová stěna, vo výstupe pokračovali až k výrazné veži dnes Granátovej, kde obaja skonali.. Na ich počest se dněs volá táto veža Granátová. A čo na to starý Opál? Ten vyrazil z Kvetnice, pod věžou dnes Opálovou čakal starého Granáta zo synom, však márně! Kedže eště dnes pójdete tichůčko pod stenú možná naňho narazíte.. Choďte tichůčko, ať ho nerušíte čaká Granáta zo synom!

A ještě jedna kontrolní závěrem: „Víte co je to ženík, a jaký je rozdíl mezi ženíkem a mužíkem? No to je přece jasné, ženík má dva vrcholy..“

Servus, Tatrám 3x ZDAR!!!

Pavlos


vložil: Pavel Mück