Logo START
Fórum
poslední příspěvek ve fóru:

26.04.2016  22:57:19
RE: a
Narozeniny
Narozeniny tento a příští měsíc:

Viditelné pouze přihlášeným členům oddílu.

VYSOKÉ TATRY – Lomničák, Z stěna, 19.-22.8.2011

24.08.2011

Předpověď na víkend je ucházejí, konečně nastal čas ukojit tatranský absťák. Hory jsou hory! Po drobných logistických problémech se sestava vykrystalizovala následovně: Helmut+Konrad+Arno – VW Jetta, Pit, Radka, Honza (ne náš, ale z HO Vítkovice) – druhá kára. Odjezd domluvený v pátek co nejdřív po šichtě.

Sraz jsme domluvili na Skalnatém. Jak na čerta naše auto nestihlo poslední lanovku, ne že by bylo pomalejší, ale vyjeli jsme později, dále se na této nelichotivé situaci podepsaly zácpy za Žilinou až k Ružomberoku. No nezbývá nic jiného než vyšlápnou nahoru pěšky. Kolem 22 hod. shazujeme bágly z hrbu, ze spacáků nás zdraví druhá polovina zájezdu, která stihla TU poslední lanovku, na spaní polknem cosyk ostřejšího a hybaj do spacáků, zítra nás čeká dlouhý den – chystáme se do západní Lomnice.

Vstáváme v 6 ráno, což je dřív jak na šichtu, snídáme a fičíme tentokrát už všichni po svojich na sedlo. V sedle necháváme zbytečnosti jako spacáky, karimatky, vařiče – bivakovat ve stěně nehodláme a už po lehku (čti s méně věcmi na hrbu) facháme do Téryho kuloáru pod nástup. Ferratu zkušeně míjíme, tak ještě jedno slanění, pak řetězy a dále choďákem do kopca. Už zase! :o) Kolem 11 hod. stojíme pod nástupem a vybíráme cestu. Výběr je omezený, dneska je v Z Lomnici narváno! V hokejce visí 3 dvojky, tak volíme kompromis a mažem na Orlowkého (Helmut, Konrad), Stanislawského (Pit, Arno) a Birkenmaiera (Honza, Radka). Ono zjistit jakou cestu kdo leze není v Lomnici jednoduché, považte v průvodci označení Orlowského cesta je Stanislawkého prvovýstup, Orlowski udělal pouze variantu a Stanislawkého cesta je prvovýstup A. Puškáše, to jen tak, aby bylo jasno! :o) Jo a Hokejka je ve skutečnosti v průvodci Plšek!!! :o))

Každopádně nahoru dolézáme všichni, ještě pivko za 2,20 € a tradá dolů do sedla a bivak na horní stanici lanovky. Celý den i v noci je jasno, ideální podmínky na lezení! Neděle je den D, chystáme se na Hokejku. Budíček v 5.30, snídaně, nástup tentokrát ferratou a v 8 hod. nastupujeme s Helmutem do Hokejky, délky pěkně ubíhají, vlastní hokejka není zas tak obtížná, stačí trochu zabrat a je posekáno. Nejtěžší v cestě je předposlední délka v převislém koutku tuším za VI A0 čistě VII. Délku háknem a za chvíli sedíme na pivku na vrchole. 6 hod. s pauzami celkem jde.

Arno s Pitem si v hokejce zažili příjemné chvíle s grupou z Polski, která jim pro všemožné motání lan znechutila výstup natolik, že za křížem balí a slaňují zpátky do kuloáru. Honza s Radkou tentokrát volí Orlowkého, dotěrné Poláky pouští před sebe a nakonec dolézají na vrchol, tentokrát tahá Radka, takže spokojenost na všech frontách. Jo a počasí přímo LUXUSNÍ!

V pondělí jsme opět všichni v Lomnici, přeskupili jsme síly a vytvořili trojky Helmut, Konrád, Arno (HAK) – cíl Motykova varianta Birkenmaiera, Honza, Radka, Pit – cíl Hokejka. Nakonec do Hokejky vyráží jen dvojka H+R, Pit rube sólo na vrchol Jordánkou a v 10 je už tam.

Skvadru HAK protáhne celou stěnou Helmut, výstup M. variantou je pěkné lezení převážně stěnového charakteru v pevné skále, zbytek výstupu vede kouty a komíny, místo dost rozchrastanými. Arno tyto délky komentuje slovy – „Helmut ty hovado“. To vypovídá o obtížích.. Obzvláště užší komínky s báglem na zádech dají zabrat, chytů pomálu, nezbývá než stále dupat rozporem. Za 6 hod. sedíme jak jinak než na pivě a setkáváme se tam s H+R.

Naposled se díváme na okolní štíty, loučíme se, čeká nás už jen sestup k autu a odjezd domů. Tentokrát už lanovkou..

Výlet je možno hodnotit kladně, počasí vyšlo až nad očekávání skvěle, výkony byly taky pěkné, takže zas někdy příště

HORÁM ZDAR A TATRÁM ZVLÁŠŤ!!!

Pavlos

P.S. Hokejku i ostatní cesty vřele doporučují 4 z 5 ti kominíků !!!
P.P.S. Fotky dodám, nebojte se :o)


vložil: Pavel Mück