Logo START
Fórum
poslední příspěvek ve fóru:

26.04.2016  22:57:19
RE: a
Narozeniny
Narozeniny tento a příští měsíc:

Viditelné pouze přihlášeným členům oddílu.

Český ráj - Příhrazy - report

27.05.2011

Český ráj - Příhrazy
20.-22.5.2011


V silné sestavě Pavlos, Aleš Bortík, klan Vávrů (Adam, Péťa + kluci), Frenk, Luďa, Peťa Šotolář + Lenka jsme vyrazili trochu podřít hnáty na Příhrazský písek. Musím konstatovat, že zájezd to byl vskutku podařený! Písek je jemnější, solivější velice podobný Skaláku.

Počasí i přes nepříznivou předpověď nakonec bylo nádherné – slunečné, pouze v pátek a sobotu v podvečer spadlo symbolicky pár kapek, ale spíš „jak by muchy chcaly“, tudíž jsme se nakonec přece jen museli věnovat tomu co nám až tak moc dobře nejde, a sice lezení ☺. Ale nebojte na posezení u pěnivého moku se čas našel.

Pro neznalé Příhrazy a Drabské světničky jsou severním „obvodem“ Českého ráje, leží kousek za Turnovem směrem na Prahu. Sjezd na 67 km dále na Žďár – Příhrazy.

Přespat se dá zadara na parkovišti u koupáku nebo v blízkém kempu. Ceny v kiosku jsou příznivé, fajně se tam polévá jazyk !!!☺

A teď k lezení:
Po rozdělení do lezeckých dvojek až čtyřek, záleželo na okolnostech, jsme se pustili do zdolávání jednoho vrcholu za druhým, takže v současné době nám stačí vylézt na posledních 190 věží a oblast máme zkompletovanou.

V tahání cest jsme se střídali, obzvlášť bych vyzdvihl výkony Adama a Péti Šotoláře, kteří prokázali solidní morál při tahání cest až do VIIc při asi druhém výjezdu na písek. Aleš se taky činil a vyrubal VIIc podobné kamenolomu na Železné věže.

Vrcholem zájezdu byl výstup na Kobylu českou cestou (VIIb) hezky klasicky, se stavěním od 1.kruhu a dále pokračováním v expedičním stylu od kruhu ke kruhu s odsedy a střídáním ve vedení. Tím jsme splnili cíl naší expedice, výstup jsme oslavili birelem a vyrazili domů do Ostravy.

Po cestě nám ještě na dálnici za Hranice upadl výfuk, tak jsme ho chytili repkou, takto provizorně zauzlovaní jsme už bez potíží dojeli domů. Poslední část cesty byla o poznání hlučnější..

Příhrazy bych vřele doporučil, jedná se o moc pěkné lezení v klidné „okrajové“ oblasti Českého ráje s mohutnými věžemi. V pátek jsme se ve skalách snad pohybovali sami, o víkendu se „skalák“ přece jenom více zaplnil, ale nejednalo se o nic dramatického.

Vylezené cesty:

FRANTIŠEK údolní VII - J. Smítka - klasika, stěna, hrana, jištěná (hodiny, kruh)
ŽELEZNÉ VEŽE má ji zrzavou VIIc – komín, členitá LÁMAVÁ stěna po kýzech (2. kruhy)
KOBYLÍ VĚŽ Talířová cesta VII - M. Kauschka – klasika, hrana, stěna (2. kruhy). morálové k 1.K (hodiny a delší odlez ke K.)
MĚSIČNÍ VEŽ chroustova VII – Fifan, Chroust, J. Smítka – klasika, stěnou na římsu kruh, dále spára a hrana – krása, močálovější dolez ke kruhu
MĚSIČNÍ VEŽ Dr. Uhér VIIb – stěnou a hranou přes 2. kruhy – pěkné, mezi kruhy nejištěné
HLADKÁ VĚŽ šimonova cesta VI – koutem a traverzem na hranu, dále po hraně (2 kruhy). Pěkná jištěná, traverz morálověší, ale jde to!
GAROTTA JZ cesta VI – J. Smítka – klasika, převislou stěnkou na polici, traverz ke kruhu a hranou na vrchol. Pod kruhem nejištěno, tady se vyznamenal Péťa Šotolář
RAJSKÁ VĚŽ krombholzova VI – středem stěny po madlech přes 2 kruhy na vrchol. Krása, dlouhá jištěná cesta, doporučuji!
RAJSKÁ VĚZ vnitřní cesta (asi)VI – klasika, spárou v průchodu přes tuším 2. kruhy – nelezl jsem tak nevím, kluků se celkem líbila, při potížích jde rozepřít do komína..
HŘÍBĚ udolní VI – J. Smítka – nejištěno! Vyběhl Péťa Š. bez pádu při vyrvání chytu bez zajištění.
HŘÍBĚ ?? VII – pravou částí údolní stěny přes kruh n.v. – podle kluků pěkné, nelezl jsem.
KOBYLA česká cesta VIIb se stavěním – J. Smítka –klasika, stavění od 1.K dále převislou stěnou většinou po madlech přes další 4.K n.v. Exponované, krásné!
VĚŽ U HŘÍBĚTE přátelská cesta V – stěnou přes kruh po kýzech n.v. pěkné, jištěné
VĚŽ U HŘÍBĚTE JZ stěna IV – členitá kýzovitá stěnka, pohoda

Do fotogalerie jsem přidal pár fotek.

Hore zdar !!!

Vedůcí zájezdu - Pavlos


vložil: Pavel Mück