Logo START
Fórum
poslední příspěvek ve fóru:

26.04.2016  22:57:19
RE: a
Narozeniny
Narozeniny tento a příští měsíc:

Viditelné pouze přihlášeným členům oddílu.

MEDIASKIALP, 4-6.03. 2011, Malá Fatra, Slovensko

10.03.2011

Sněhu je letos opravdu tragicky málo a na začátek je potřeba říct, že Karolko odolal a neodvolal. Měli jsme tak jedinečnou příležitost dostat se na kloub věcem o kterých tak neradi mluvíme – LAVINY. Jsem si jist, že všichni kdož byli si tuto akci i přes akutní nedostatek sněhu užili.

V podvečer pátečního dne se schází lační posluchači po novinkách v lavinové prevenci na historické chatě Vrátná. Karol jakožto organizační garant tohoto projektu měl připravenou báječnou ppt prezentaci. První večer tak byl věnován především teorií s výkladem vzniku, rozpoznání a dělení lavin (čti té bílé zubaté potvory). Už tady jsou míseny zvláštní pocity přetrvávají dlouho do nočních hodin. Naprosto šokujícím poznatkem pro mne osobně bylo zjištění jak málo toho o lavinách vlastně vím. Po ukončení přednášky se chytáme sladkého dřeva (čti kajtry) a vážnému tématu se snažíme uniknout nejen halekáním ale též zalívačkou (čti zas políváme jazyk).

Hurá je tady sobota a s ní ukuté plány na dnešní den se konečně budou s radostí realizovat. Brzy ráno odchod z chaty je rozdělen na dvě skupiny. První – Vyznavači čistého stylu - ti stoupali vzhůru s mocným převýšením 800 m. Druhá – Rozumní – ti si užívali krásných výhledů z kabinky lanovky. Obě grupy se šťastně setkali na konečné stanici a po chvíli odpočinku pak stoupali na vrchol Malého Kriváně. Kde s podíváš ubitý sníh až na led. Po razovitém kroku nakonec stojíme na vrcholku. S úžasem hledíme na okolní topy Chlebu, Stěn, Stohu, Velkého a Malého Rozsutce.
Co budeme sjíždět dal jasně najevo legendární postava oddílu Petr Pan, který hbitě upnul skije a bílou přilbu a mocným odskokem se řítil sjet severní svah úžlabiny.

Parádní sjezd však stál za to. Ocitáme se naproti svahu Shnilovského sedla. Hned po dojetí jsme důkladně podrobeni kontrole Karolka. Otázka jak jednoduchá. Kdo má zapnutý pípák? Následně všechny Karol obchází se svým vyhledávačem. Mlčení je odpověď nejen ústy ale i přístrojů. Výsledek tak není hoden komentáře. Zcela určitě se však zarývá hluboko do nás všech.

Pak následuje praktické cvičení v podobě provedení velké sondy stran stability, rozpoznání vrstev a struktury sněhu a v neposlední řadě též určení sklonu svahu. Velkým zážitkem je urvání bloku v podobě zatížení dvojice Karolko a Tomáš. Následuje malá lopatková sondáž a pak už konečně podle programu budeme hledat dva zasypané. Tentokrát chvála Velkému A. jen zasypané pípáky. Karol a Marťa vytvoří podmínky a pustí celou skupinu čítající 8 lidí k záchraně. První je nalezen do 7 min, druhý pak do 14 min. Test splnil své a účastníci byli informováni, že to nebylo zlé ale … . Psychologicky to bylo horší než jsem sám čekal. Našli jsme je ale mohli jsme být daleko lepší. Také jsme se dopustili řady zásadních chyb. Cvičení v opačném gardu tzn. udělejte co umíte a pak Vám řeknu jak jste to zvládli bylo pro nás k údivu daleko intenzivnější. Dnes se tak podruhé zarývá informace tam kam správně má.

Pak je volný program. Znova se rozdělujeme na dvě skupiny. Tentokráte však v jiném složení. Jasné, že ortodoxní šlape znova do gury Malého Kriváně a opakují tak každý po svém druhý sjezd tohoto dne. Druhá pohodová pak doslova pádí do chaty pod Chlebom kde potkává Romana Rašku a Petra Nováka. V plánovaný čas jsme všichni před chatou a vracíme se zpět pod Shnilovské sedlo. Karol udá propozice sjezdu z Chlebu a už se řítíme dolů. Třetí sjezd tohoto dne dává všem co si přáli. Posekáno jest.

Večer znovu přednáší náš lektor Karol. Ještě jednou je však velmi podrobně rozebrána naše dnešní modelová lavinová záchrana. Následují témata týkající se zranění, první pomoci a také několik pravdivých a smutných příběhů s tragickým koncem. Smutné téma opouštíme a přecházíme do sféry HZS, komunikace a její smysl na horách. To už jsme v druhé části přednesu a posloucháme výklad svaté trojice (pípak, sonda, lopata) resp. jejich správné používání. Na pořadu je také funkce pípáků a nejnovější novinky v oboru lavinové prevence. Závěr vyzdvihuje lavinový guru IKAR: Více přemýšlet = Málo kopat.

Je neděle a motto "Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš" proměníme rázem v plán. Nepůjdeme přece to samé i když po sněhu není fakt ani památky. To chce klid. Ten nacházíme hold vzdáním na symbolickém cintoríně. Velký Abo kde jsi herdek byl?
Modlidbička byla pronesena. Co teď? Devalvace skialpu po sjezdovce či v kabince nepřipadá v úvahu a tak vyrážíme jak jinak pěšky. Ve skeletech 40 min. super lesní traverzovkou na chatu pod Poludňový Grúň. To je ten správný styles. Za dobrý sjezd - musíš něco vytrpět. Tak a jsme na chatě ale běda. Sníh je jenom na sjezdovce. Tak zase podlaha. jdeme zase na kerv. Chacha. Hrneme se teda nahoru v úžasném tempu abychom minuli konečnou stanici šlepru. Supíme však neohroženě na vrchol Poludňového G. Společná fotka, čaj, pár rozhledů, úvahy o sjezdu Hromového nebo Stohu se míjí účinkem (čti tak snad příště). No a fičíme dolů. Zastavujeme se až na Pasekách kde naše putování končí.

Náše díky patří Karolkovi a Martě za počin osvěty proti té Zubaté potvoře jež chodí na horách převlečena v bílém. Tak bacha na ni.

Abadžikra za všechny - Dejv

Karol Korhelík, Martina Burkotová, Hanka Nováčková, Tomáš Fukala, Petr a Milice Čenžákovi, Jeník a Ingrid Ondrušovi, David a Hanka Fialovi.
vložil: David Fiala