Logo START

Pavlos: "Lezecká sezóna 2011 začala!!!"

02.03.2011

Poslal jsem pár fotek z únorových skalek Dejvovi ...

... a tak to začalo (mailem)

zdar piskari,

moc hezke, proc to nedas na nas web aby se mohli pokochat a hlavne seznamit vsichni clenove oddilu. mas to super zpracovane. tak jak zpiva zavis ..... jen to tam jebni hochu.

abadzikra dejv


Tak jsem to tu jebnul ...

Lezecká sezóna 2011 začala !!!Zima už dává pomalu vale, jaro se blíží sedmimílovými kroky, prsty svědí už, už by chtěly provětrat, sedřít konečky o písek na lištách a ve spárách... Hej hola skalní sezóna 2011začala! Trochu dřív než obvykle, ale JE TU!!! Pro lezbychtivé taková malá ochutnávka pro inspiraci a nažhavení do nové sezóny. Překližky už bylo dost!!!

12.2.2011 jsem to už nevydržel zavolal Adamovi Vávrovi, společně jsme vyrazili na výšlap se špagátem v báglu. Jako cíl Lysá hora, boulderingová oblast Liščí díry, nacházející se na kopci Smrčina. Přístup nejlépe po modré nebo červené značce z Ostravice až k rozcestí Butořanka. Z Butořanky nepokračujeme dále po značce na Lysou, ale po asfaltové cestě na protější kopec kolem samoty. Na samotném vrcholu jsou 3 menší oblasti vhodné k bouderingu.

Orientace šutrů je převážně na sever s výškou do 8 m, spíš výrazně (čti výrazně!!!) méně. Jedná se o Godulské pískovce. Lezení jsme moc nedali, konečky prstů byly za chvíli na šutr, že byzme neudrželi ani madla v tramvaji. Tak nevím, nevím kdo tvrdí, že v zimě je ideální tření.. Po pár pokusech jsme lezení vzdali, omrkli jsme jednotlivé oblasti, za další cíl jsme zvolili Medvědí skálu.

Medvědí skála je cca 8 vysoký pískovcový masívek kousek pod „Zbujem“. Přístup: od Zbuja, dolů po modré značce směr Ostravice, dále doprava po „medvídkové značce“ (nelze minout), traverzem přes sjezdovku a kousek po úbočí ke skalám.

Skála je to místního významu, na vrcholu je slaňák, doporučuji lézt s horním jištěním (lámavá skála s malou možností jištění). Jako lezecký cíl nic moc, ale pokud budete na výletě na Lysé, přibalte 15 m lano, lezky, sedák a cestou zpátky si i trochu zalezete a na sluníčku! Převísky, plotny a spárka to všechno tam najdete... Pro houbaře, quakery, kompletátory povinnost! V novém vydání horolezeckého průvodce Moravské Skály: 2010 je této lokalitě věnována celá jedna věta na straně 326. Pozor výška stěny je 9 metrů ☺, čímž se omlouvám za nepřesnost uvedenou výše v textu.

Ty čtyři cesty, které se dají na Medvědí skále vylézt jsem si hrdě zapsal do deníčku a celkově tento výlet hodnotím kladně.

P.S. pokud by mě někdo lákal k lezení na Medvědí skále, již dopředu s díky odmítám! ☺

27.2.2011 jsem pro změnu vyrazil s Helmutem (Adamem Hermanem) na moje oblíbené moravské písky – volba padla na Lačnovské skály. Pit Belas a spol. se věnovali cechu cepínskému v Kraľovanech, my jsme si užívali sluníčka a vyhřáté skály v Lačnově! Zajímavé únorové počasí!

Škodili jsme na Horních skalách, což je cca 200 m dlouhý pás okrajových skalek s výškou stěn do 10 m. Podle průvodce je zde 52 cest v obtížnostech 3 – 9 UIAA. Na menší oblast celkem solidní výběr, ni? Jinak místo je to vskutku pěkné, ideální k jarnímu rozlezení, s možností pěkného bivaku s ohništěm a rovným pláckem pro stanování, paráda.

Zpět k lezení, udeřili jsme jak se patří a nejedna trojka a čtyřka našim opakovaným náporům neodolala ☺. Co si budeme povídat, jarní nerozlezenost se projevuje v celé parádě, že by mohl závidět i Přemek Prkenná Podlaha. Nakonec jsme se po pozření pěnivého moku osmělili a padly i ňáké ty šestky, v krásném stylu ala Elvis Presley. Je zde ukryta i vrcholová knížka a k našemu úžasu nám HORE ZDAR na Lačnově unikl o JEDEN DEN!

Nedaleko jsou ještě Dolní skály s výškou stěn do 20 m, skýtající 24 lezeckých cest v obtížnostech 3 – 8 UIAA, jištěno kruhy, spíš tradičně. Orientace na sever nás od lezení odradila. Vhodné k lezení za teplých letních dní.

Povedený výlet, doporučují čtyři z pěti Qakerů.

Aba, HORE ZDAR bando!

Pavlos - PÍSKAŘ

Fotky z obou akcí najdete ve fotogalerii až je tam vložím ☺


vložil: Martin Belas